top of page

DG DEMIRAY

ÜRETİM 

     Demiray Şirketler Grubu  

          Kömür İşletmeciliği

DEMİRAY GRUP, Çorum Mecitözü ve Amasya bölgesinde 60,000 hektar bir alanda toplam 35 kömür işletmeciliği ruhsatına sahiptir.

DEMİRAY GRUP, kömür üretimini bölgede kendisine ait ve / veya ortak olarak 1984 yılından bu yana yapmaktadır.

Ülkemizin nufus ve buna bağlı enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. İthal enerjiye bağımlığımızın artmasının önüne geçmek ancak kendi yeraltı zenginliklerimizi verimli , iyi ve doğru teknolojik yöntemleri , mühendislik bilgileri de kullanarak mümkündür.

Bu nedenle DEMİRAY GRUP , yerli ve yabancı birçok kurum ve konusunda uzman ekiplerle çalışmaktadır. Kömür üretimini yaparken çevre ve iş güvenliği faktörlerine maximum önem ve özen göstermek en önemli önceliğimizdir. DEMİRAY GRUP, maden üretiminde çevreye ve doğaya zarar vermeden , kaynaklarını ve insan gücünü en doğru ve emniyetli bir şekilde kullanma konusunda son derece hassas ve duyarlıdır.

Bölgede grubumuza ait kömür sahalarının büyük bir bölümü açık işletmecilik usulüne göre faaliyet göstermektedir. Yerleşimin hemen hemen olmadığı bölgede ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

İşletmecilik açısından çalıştığımız bölgede en büyük avantajımız , ürünün lojistik ve nakliyesinin demir ve deniz yolu ile taşımacılığa son derece uygun bir konumda bulunmasıdır.

Grubumuzun , Doğu ve Batı Karadeniz otoyolunun ortasından geçen , 60,000 hektarlık alanda birbirine komşu olan kömür madeni sahalarındaki madencilik faaliyetleri, bölgenin kalkınması ve enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasında büyük önem taşımaktadır. 

     Demiray Şirketler Grubu  

Krom-Silis-Demir İşletmeciliği 

DEMİRAY GRUP, Erzurum ili Aşkale ilçesine bağlı Gölveren köyü civarında krom işletmesine sahiptir. 

Sahada mevcut bulunan ve üç boyutu ile tespit edilen Krom madeni üretimi yapılarak  metalurji, ve çelik sanayinde kullanılmak üzere hammadde ihtiyacı karşılanması sağlanır.Ferro-krom, boya kimya ve dericilik sektöründe kullanılır.

Metal olarak Cr,Fe alaşımıyla çeliğe sertlik,yüksek dayanımlılık ve kimyasal etkilere karşı duraylılık kazandırmak için kullanılır.Ayrıca krom paslanmaz çeliğin ana bileşenidir.Krom, Nikel,Ni ve Cr un alaşımı olup,elektrikli ısıtmada rezistans malzemesi olarak kullanılır.

Samsun ili Çarşamba ilçesi Uluköy Köyü civarındaki maden sahasında,demir,titan madeni çalışması yapılmaktadır. 
Doğu Karadeniz sahilindeki plaj kumları ağır mineral bakımından etüt edilmiş olup, ekonomik tenor ve rezerve sahiptir. Bölgede önemli magnetit plaser yatakları bulunmuştur. Bilhassa Ünye'nin batısından başlayan ve Yeşilırmak ağzına kadar devam eden yaklaşık olarak 50 km. uzunluğundaki Çarşamba ovası sahil kısmı, Ortalama magnetit tenörü %10 civarında olan 150 milyon tondan fazla görünür ve 700 milyon ton civarında mümkün rezervli cevherli kumlara sahiptir. 

 

Sakarya iline bağlı , Karasu ilçesi ve İhsaniye ,Kancalar, Karamenzin,Cebeci, Kefken, Denizköy, Camitepe köyleri civarında silis ve titan madeni bulunan maden ruhsatlarımızda büyük ölçüde rezerv tespiti yapılmıştır. Sahamızda bulunan maden rezervinin büyük ölçüde kaynağı olan silis madeni , silis kumu olarak inşaat sektörünü ve cam sanayinin hammaddesi olarak yer almaktadir.

Birbirine mücavir 5 adet maden sahalarında daha önce Maden Teknik Arama Enstitüsünün  yaptığı ve  sonrasında kendisinin yaptığı çalışmalarda silis , aleminum titan ve titanyum dioxit madenlerine  rastlamıştır.  

Sahalarımızda 1. sınıf inşaat kumu ve cam  sanayinin ana hammaddesi olan silis elementinin bulunduğu  saptanmıştır. Maden ruhsatlarımız sahil kıyısında yerleşimin bulunmadığı alanda yerleşik olup ürünlerimizin lojistiği ve nakliyesi konusunda da çalışmalar yapılmış olup ayrıca bölgede Hollandalı yetkililerle yaptığımız çalışmalarda , 2 sahamızdan geçen  ve Karadeniz'de dökülen nehirlerde  iç su taşımacılığının yapılabilecek elverişlikte olduğu saptanmıştır.

İç su taşıma modeline de uygun bir konumda olan  sahalarımızla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. 

bottom of page